Odwrócona osmoza uznawana jest za jedną z popularniejszych i najbardziej rozpowszechnionych metod filtrowania wody. Wykorzystywana jest w warunkach zarówno przemysłowych, jak i domowych, na przykład w kuchni.
Odwrócona osmoza oczyszcza wodę bardzo dokładnie i skuteczne. Za sprawą odpowiedniego systemu odwróconej osmozy uzyskiwana jest ciecz o znacznie poprawionych walorach organoleptycznych, a więc posiadającą lepszy smak, zapach i wygląd.
Co zamiast odwróconej osmozy?
Pewnego rodzaju alternatywą dla procesu odwróconej osmozy jest ultrafiltracja. Ona również skutecznie oczyszcza wodę z licznych zanieczyszczeń i stosowana jest głównie w warunkach domowych przy wodzie o niskim stopniu zanieczyszczenia, na przykład wodociągowej. Usuwa zarówno zanieczyszczenia stałe, jak i niezwykle szkodliwe i niebezpieczne dla zdrowia ludzkiego bakterie i wirusy. Jednocześnie ultrafiltracja nie narusza w żaden sposób wartościowych minerałów znajdujących się w uzdatnianej wodzie.
Nanofiltracja – proces pośredni między ultrafiltracją, a odwróconą osmozą
Na przestrzeni kilku ostatnich lat coraz większą popularnością zaczęła cieszyć się także nanofiltracja. Ta metoda oczyszczania wody nazywana jest nierzadko niskociśnieniową odwróconą osmozą. Podstawową i kluczową rolę w nanofiltracji odgrywają specjalnie dopasowane i dobrane do warunków systemu membrany filtracyjne. Podobnie jak systemy odwróconej osmozy i ultrafiltracji, nanofiltracja również stosowana może być w kuchniach. Usuwa więcej zanieczyszczeń niż ultrafiltracja, częściowo pozostawia twardość wody. Jest szczególnie polecana przy stosowaniu jonizatorów wody, jako etap wstępnego oczyszczania.
Wybierz swój filtr kuchenny
Wybór urządzeń filtracyjnych jest obecnie naprawdę duży, dzięki czemu każdy może znaleźć produkt najlepiej dostosowany do potrzeb. Warto przeczytać więcej o plusach i minusach każdego z opisanych pokrótce filtrów kuchennych.
Tutaj znajdziesz nowoczesne filtry kuchenne wysokiej jakości: https://www.ultrafiltracja.pl/pl/c/Filtry-kuchenne/6
Przy jakości wody, jaka płynie z kranów w naszej kamienicy nie było innej możliwości jak wybór odwróconej osmozy. W tych urządzeniach najbardziej podoba mi się to, że kompleksowo oczyszczają wodę. Teraz jest do tych urządzeń taki wybór różnych filtrów minerałami, że też nie ma na co narzekać. Ja mam wkład zapewniający magnez i wysokie pH.
Ja również jestem fanem odwróconej osmozy. Podobno nie powinniśmy przesadzać z ilością minerałów w wodzie. Ja mam filtr, który ma coś takiego jak mieszacz – mogę sam zdecydować o poziomie minerałów w mojej wodzie. Świetna sprawa. A filtr dodatkowo bardzo wydajny.
Również mam taki filtr kuchenny, podejrzewam, że oboje mamy osmozę marki Ecoperla 🙂 Świetna sprawa. Bardzo mnie denerwuje, jak ludzie mówią, że osmoza wyjaławia wodę i nie jest zdrowa. Dlatego lubię na ten temat czytać, żeby pokazywać im, że nie mają racji 🙂 Pozdrawiam fanów osmozy!
U mnie w kuchni niestety osmoza by się nie zmieściła, a jesli już, to taka nowsza za 4 tysie… Wiec zainwestowałam w mniejszy system (ultrafiltracyjny) i również polecam, jeśli ktoś ma np wodę z wodociągu o niezłej jakości 🙂 Woda jest filtrowana na bieżąco i nie ma odrzutu do kanalizacji.
Ultrafiltracja zabiera niewiele miejsca. U mnie taka opcja zdała egzamin. Zmieściła się po prostu w szafce pod zlewem. A woda bez porównania smaczniejsza. Kranówka jak mineralna. Dla mnie opcja wystarczająca i daje za bardzo po kieszeni.