Zobacz tylko co możesz zyskać dzięki miękkiej wodzie w Twoim domu:
- Rozsmakuj się w napojach i potrawach – uzdatniona, miękka woda da Ci możliwość cieszenia się pełną gamą smaków przyrządzanych napojów i potraw.
- Poczuj gładką skórę na całym ciele – zmiękczona woda pozostawia Twoją skórę w świetnej kondycji – miękką, delikatną i idealnie nawilżoną.
- Dotknij jedwabiście miękkich włosów – urządzenie zmiękczające przekona Cię, że to żadna sztuka mieć naturalnie piękne i jedwabiste włosy jak z reklamy.
- Wyjmuj z prania delikatne tkaniny – ubrania i tkaniny po praniu są bardziej miękkie, dłużej wyglądają jak nowe, a Ty używasz mniej detergentów.
- Zachwyć swoich gości lśniącymi naczyniami – miękka woda to także lśniące szkło. Myje tak dokładnie, że zobaczysz natychmiast różnicę.
- Nie martw się działaniem urządzeń AGD – producenci zmywarek czy ekspresów do kawy zalecają miękką wodę, aby uzyskać dłuższą i bezawaryjną pracę urządzenia.
Twarda czy miękka woda? Oto jest pytanie!
Temat twardej i miękkiej wody jest fascynujący i od zawsze wzbudzał wiele kontrowersji. Zarówno zwolenników jak i przeciwników jednej i drugiej wody nie brakuje. Prześcigają się oni w argumentach, która woda jest lepsza dla człowieka.
Woda musi spełniać ściśle określone normy
W Polsce zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem Ministra Zdrowia, twardość wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi musi musi mieścić się w przedziale 60 – 500 CaCO3.
Twarda woda lepsza do picia… tylko
Większość ekspertów i specjalistów odradza picie miękkiej wody. Pijąc ją w dużych ilościach pozbawiamy swój organizm cennych minerałów (przede wszystkim wapnia).
Twarda woda nie znaczy dobra
Przeciwnicy takiego podejścia podkreślają jednak niewielkie znaczenie wody jako źródła cennych składników odżywczych. Zdecydowaną większość cennych pierwiastków dostarczamy do organizmu wraz z jedzeniem a nie pijąc wodę.
Najczęstsze pytania użytkowników
Z uwagi na to, iż otrzymujemy masę zapytań związanych z procesem zmiękczania wody rozwiewamy wszystkie wątpliwości i niedopowiedzenia.
Czy woda zmiękczona nadaje się do picia ?
Woda odpowiednio zmiękczona, czyli do poziomu ok 60 mgCaCO3/dm3 nadaje się do picia. Jedynie pewną ostrożność powinny zachować osoby, które stosują dietę bezsolną. Wypijając dziennie 3 litry wody zmiękczonej spożywamy tyle soli ile jest zawartej w 1 kromce białego pieczywa.
Czy woda zmiękczona zawiera kamień?
Miękka woda to taka, z której zostały usunięte całościowo bądź częściowo pierwiastki odpowiedzialne za twardość wody, a przez to znacząco ograniczono bądź całkowicie zneutralizowano zdolność do wytwarzania się kamienia kotłowego po podgrzaniu wody.
Czy woda zmiękczona jest jałowa?
W wodzie zmiękczonej również znajdować się będą pewne (śladowe) ilości magnezu oraz wapnia. Zatem błędem jest nazywanie wody zmiękczonej – jałową. Taka może być wytwarzana np. z systemów odwróconej osmozy bez późniejszej mineralizacji.
Czy woda zmiękczona zawiera więcej sodu?
W takcie procesu wymiany jonowej w miejsce wapnia i magnezu wprowadza się do wody sód. Jednak ilości te mają znaczenie kiedy woda ma bardzo wysoką twardość, od ok. 800 mgCaCO3/l. A to bardzo rzadka sytuacja. W pozostałych przypadkach stężenie soli w wodzie jest nieodczuwalne dla użytkownika.
Czy woda zmiękczona zawiera wapń i magnez?
W wodzie zmiękczonej występuje mniej wapnia i magnezu niż w wodzie twardej. Zmiękczanie to proces polegający na usuwaniu wapnia i magnezu. W zależności od potrzeb czy przeznaczenia wodę zmiękcza się całkowicie bądź do ściśle określonego poziomu.
Jaki ma związek twardość wody i przewodność wody?
W trakcie procesu redukcji twardości wody, która wykazuje wysoką przewodność należy stale kontrolować zawartość chlorków, tak by nie otrzymać wody o nieprzyjemnym, słonym posmaku. W przypadku niskiej przewodności nie ma to znaczenia.
Informacje trafione w punkt. Wszystko co ważne tu się znalazło, zaledwie w parunastu zdaniach. Super
Świetnie, że znalazłam taką stronę, gdzie takie rzeczy są wyjaśnione w prosty sposób, dostępny dla takich laików jak ja.